Pożyczki pomostowe

Pożyczka pomostowa to wsparcie dla firm, które chcą zainwestować w projekt, który przyniesie im zysk, ale nie mają w danym czasie wolnej gotówki na to, aby rozpocząć daną inwestycję. Zwykle jest przyznawana na okres 12 m-cy, dlatego jest to tak zwana pożyczka krótkoterminowa. Pieniądze pozwolą rozpocząć przedsięwzięcie, aż do czasu konkretnych środków, które pojawią się po ruszeniu całego projektu. Przyznawana jest firmom, rolnikom czy instytucjom publicznym. Na czym konkretnie polega?

Dla kogo pożyczka pomostowa?

Ta opcja otrzymania pieniędzy zazwyczaj bytuje u firm, które potrzebują większego kredytu, ale nie posiadają (lub nie chcą używać) pieniędzy jako wkład własny. Jeśli mają na oku inwestycję to mogą skorzystać z tej opcji pożyczki, by bank otrzymał wkład własny, a firma kredyt i mogła ruszyć z projektem. Kolejnym przykładem jest pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. I tutaj również, aby otrzymać dotację należy wykazać, że posiada się wkład własny. Pożyczka pomostowa służy właśnie do takich celów. Oprócz tego każda firma, która nie ma chwilowej płynności finansowej z różnych powodów może starać się o taki właśnie zastrzyk gotówki, by przeczekać ten okres. Developerzy również chętnie starają się o taką formę pomocy, zwykle gdy są na etapie końcowym i potrzebują pieniędzy. Jak wiadomo mieszkania później zostaną sprzedane, a developer zarobi na tym i będzie mógł spokojnie spłacić pomost.

Jakie są zalety i wady pożyczek pomostowych?

Przede wszystkim takie pożyczki udzielne są błyskawicznie. Dzięki czemu firma szybko otrzymuje pieniądze i może zacząć swoje inwestycje, które zaprocentują. Niestety są one także wyżej oprocentowane, jednak gdy spojrzymy całościowo, to w ogólnym rozrachunku firma i tak zarobi. Czekając na tradycyjny kredyt, nie wszystko może pójść zgodnie z planem. Każdy pożyczkodawca np. Future Capital, musi sprawdzić kontrahenta pod względem biznesplanu, umów jakie posiada i wszystkich ważnych dokumentów. Dlatego udziela on pożyczek firmom, których inwestycje dają w niedalekiej przyszłości spory zysk.  

Możesz również polubić